Światłem malowane zakątki Suwalszczyzny
Menu »

Home

 • Drugie życie.

  Dzisiaj wrzucam kilka testowych zdjęć wykonanych szkłem Helios 44-2 58mm f2 który jest kopią legendarnego Biotara Zeissa. Obiektyw podpiąłem do puszki nikosia d300s oczywiście przez przejściówkę M42. Jak to w nikonie wszystko działa, tryb manualny, potwierdzenie ostrości jest, ogniskowa wydłuża się 1.5x, zakres ostrości gdzieś od 0,5m do 2,5 m na ∞. Powiem tak pozytywnie zaskoczyło mnie to szkło jak na swoje lata.

   • Drut - 29.03.2015
    Drut - 29.03.2015
   • Kłódka - 29.03.2015
    Kłódka - 29.03.2015
   • Wiosenny klimat - 29.03.2015
    Wiosenny klimat - 29.03.2015
   • Wiosenny klimat 1 - 29.03.2015
    Wiosenny klimat 1 - 29.03.2015

  Comment...


 • Niedzielny plener.

  Drugi dzień wiosenny czyli niedzielny poranek przywitał nas śniegiem i mrozem, razem z Kwiatkiem postanowiliśmy wybrać się na plenerek foto, na Słupie, lecz w ostatniej chwili zmieniliśmy plany i ostatecznie wylądowaliśmy w SPKu a dokładnie w Smolnikach i Gulbieniszkach. Przyznam rewelacji nie było. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o jez. Szelment Wielki, wracając do dom w Udrynie zauważyliśmy w ostatniej chwili na ośnieżonej polanie żurawie. Podchody udane zdjęcia są i na początek kilka zdjęć z jez. Szelment i żurawi.


  Comment...


 • Zobaczyć niewidoczne.

  Startrails – ślad gwiazd (wirówka), czyli składanka nocnego nieba wykonana z dowolnej liczby kadrów o dobranej ręcznie ekspozycji która ukazuje nam ruch wirowy naszej planety, w efekcie widzimy smugi światła (koła) rysowane przez gwiazdy. Jak się robi takie zdjęcia, dużo by pisać a to nie jest moją mocną stroną, wiec odsyłam wszystkich zainteresowanych na bloga kolegi Adama Kliczeka który dokładnie i szczegółowo opisał wszystkie czynności i działania wraz w z tym jak przygotować się do takiego typu fotografii, a który pozostawił wpis i link w mojej galerii w kategorii Startrails. Zatrzymuje czas, blog fotograficzny Adama Kliczeka. Tym razem statyw z puszką wylądował w okolicach ulicy Różanej w Suwałkach w ramach próbnych testów i ciekawości jak połączyć światła miasta z światłami gwiazd. A dla tych którzy ciekawi są Exifa już podaję dane na drugim zdjęciu (screenie exifa). Ilość klatek – tylko 18, było zimno i troszkę zmarzłem, dodatkowo użyłem filtra połówkowego szarego Nd4 w celu stłumienia świateł miasta. Mogłem użyć również innej techniki i wykonać dodatkowe jedno zdjęcie z prawidłową ekspozycją oświetlenia miasta następnie połączyć poszczególne warstwy w PS.


  Comment...


 • Walentynkowy plener na Piaskach.

  W sobotnie walentynkowe popołudnie załadowałem swoją walentynkę do plecaka foto i razem wybraliśmy się na plener fotograficzny, tym razem objazdówka wokół Wigier, przyznam się bez bicia, że aż 4 miesiące nie byłem na tych terenach. Zatrzymaliśmy się na Złotych Piaskach i tam razem czekając na zachód słońca szukaliśmy ciekawych wiosennych natchnień i inspiracji do wykonania zdjęć.

 • Zimowy SPK.

  Dzisiejsze popołudnie spędziłem na pieszej wędrówce po Czajewszczyźnie, bałem się zapuszczać samochodem w głąb miejscowości, gdyż nieźle dmuchało śniegiem, a pchać nie było komu. Liczyłem na sprawdzone latem piękne miejsce i zachód słońca a tu totalna klapa, to co latem pięknie wygląda, zima wcale nie musi. Sarny również nie chciały mi pozować zwiały z kadru (za późno je zauważyłem, podsumowując dzisiejszy wypad taka sobie wycieczka bardziej o charakterze sportowo-rekreacyjnym, miałem co dźwigać.

 • Kanał zrzutu.

  Z braku konkretnych zajęć i nadmiaru czasu w dniu dzisiejszym, wybrałem się przed południem do miejsca zrzutu przetworzonych ścieków komunalnych w suwalskiej oczyszczalni zlokalizowanej przy ul.Sejneńskiej. Jak zwykle zawsze czegoś zapomniałem, dziś to był filtr szary i zapasowy akumulator. W gumiakach przez pola na skróty dobrnąłem na miejsce, liczyłem na to,że wszystko będzie ośnieżone a tu pełne rozczarowanie, woda (oczyszczone i przetworzone ścieki) mają zapewne kilkanaście stopni na plusie bo czułem w nogi ciepło stojąc po kolana w wodzie, i tradycyjnie kilka zdjęć z tego miejsca.

 • Zimowe scenerie nad Czarną Hańczą .

  Zima zawitała już chyba na dobre w naszym regionie, jest sporu śnieżnego puchu pora wyciągnąć narty z piwnicy i szusować na biegówkach po polach, lasach, łąkach i dolina naszej baśniowej Suwalszczyzny. A dzisiaj jeszcze kilka kadrów z pieszej wycieczki w okolicach Krzywólki nad Czarną Hańczą.

 • Zalew Żwirek..
  Kilka kadrów z wczorajszego popołudniowego i dzisiejszego porannego spaceru do starej kolejowej żwirowni a dokładnie nad zalew Żwirek tak chyba się nazywa w Krzywólce. Była okazja przetestować w boju małpkę canona G1X z 1,5 calową matrycą, a i kości trzeba rozruszać po świętach. :)